E-pakalpojumu saites

Kas ir e-adrese?

E-adrese ir rīks, ar kuru drošā veidā var sazināties iedzīvotāji un uzņēmumi ar valsts un pašvaldību iestādēm. Ja aktivizēsiet savu e-adresi jūs tajā saņemsiet visas tās ziņas, kuras agrāk tika sūtītas pa pastu uz jūsu deklarēto adresi. Saņemot tās elektroniski, varēsit viņām piekļūt no jebkuras vietas pasaulē, kur ir internets.

 

Kā var sākt lietot e-adresi (kā IZVEIDOT)?

Lai sāktu lietot (izveidotu) e-adresi, jums ir jāpiesakās tās izveidei izmantojot tam paredzētu speciālu formu. Saiti uz formu atradīsiet šīs lapas beigās (spiediet: "Doties uz pieteikuma formu"). Ekrānā parādīsies vienotās pieteikšanās logs, jo, lai izveidotu e-adresi, Jums būs nepieciešams apliecināt savu identitāti ar vienu no šiem līdzekļiem: eID karti vai eParaksts mobile. Tālāk jāseko dažiem vienkāršiem soļiem, kuri tiks aprakstīti uz ekrāna un e-adrese būs izveidota.

 

Kā es varu piekļūt e-adreses pastkastītei?

Iedzīvotāji un uzņēmēji var piekļūt savai e-adreses pastkastītei caur portālu Latvija.lv. Lai apliecinātu savu identitāti, jums būs jāizmanto eID karte vai eParaksts Mobile (mobilā tālruņa lietotne, kas atļaus identificēties bez eID kartes, bet tikpat droši). Tad lietojot saiti "Mana darba vieta" nonāksiet tieši e-adreses pastkastītē.

 

Vai varu e-adresei piekļūt arī ar savas bankas autentifikāciju?

Ar bankas autentifikāciju piekļūt e-adresei nevar, jo pagaidām neviena banka nav izgājusi likumā noteikto drošības sertifikāciju. Taču tikpat ērti, kā ar bankas autentifikāciju (izmantojot savu viedtālruni), jūs varat pieslēgties e-adresei izmantojot eParaksts mobile. Tā ir bezmaksas lietotne, kura brīvi pieejama katram. Savukārt, lai sāktu izmantot eParaksts mobile, apmeklējiet vietni www.eparaksts.lv un piesakieties šī pakalpojuma lietošanai. eParaksts mobile ir rīks, kurš, tāpat, kā eID ir valsts uzturēts un atbilst augstākajām drošības prasībām.

 

Vai varu piekļūt e-adresei arī no sava mobilā tālruņa?

Jā un šis ir tas gadījums, kad jums noteikti vajadzēs eParaksts mobile. Karšu lasītāju pie tālruņa pieslēgt nevarēs, tāpēc šajā gadījumā eID kartes izmantošana nebūs iespējama. Tad savā tālrunī atvērsiet Latvija.lv, bet autentifikācijai izvēlēsieties eParaksts mobile, kas ļaus apstiprināt jūsu identitāti izmantojot eParaksts mobile lietotni uz tā paša vien tālruņa. Par pieslēgšanos eParaksts mobile varat uzzināt www.eparaksts.lv

 

Kā es uzzināšu, ka pienācis pasts e-adresē?

Pēc e-adreses aktivizēšanas jums tiks piedāvāts norādīt e-pasta adresi uz kuru var nosūtīt paziņojumu par jauna ziņojuma saņemšanu. Kad to būsiet norādījis, par jaunām vēstulēm e-adrese katrreiz nosūtīs paziņojumu uz jūsu e-pastu.

 

Vai e-adrese ir obligāta? 

Iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga. E-adresi var aktivizēt jebkurā laikā portālā Latvija.lv, taču jebkurā laikā to var arī deaktivizēt un tad atkal saņemt iestāžu vēstules uz savu deklarēto adresi.

Uzņēmēji e-adresi var sākt lietot brīvprātīgi no brīža, kad tā pieejama, taču no 2020.gada sākuma, e-adreses lietošana uzņēmējiem būs obligāta. Turklāt no brīža, kad uzņēmējs e-adresi aktivizēs, to atslēgt vairs nevarēs.

 

Kam es varu sūtīt vēstules no savas e-adreses?

Katrs iedzīvotājs vai uzņēmējs no savas e-adreses varēs sūtīt vēstules valsts un pašvaldību iestādēm. Nevarēs sūtīt citiem iedzīvotājiem vai uzņēmējiem.

 

Kā es varu palīdzēt uzlabot e-adresi tās pilottestēšanas laikā?

Ja Tu plāno pieteikties e-adresei vai Tu jau esi izveidojis e-adresi tās pilottestēšanas laikā (norisināsies līdz 2018.gada decembra beigām), tad, saņemot portāla latvija.lv “Mana darba vieta” -> “Sarakste” -> “Saņemtie” apsveikuma ziņojumu par e-adreses izveidi, pielikumā Tu redzēsi arī papildus informāciju, kurā būs saite uz aptaujas anketu. Lai izteiktu viedokli par e-adresi, vari aizpildīt šo anketu – tā ir anonīma un tajā nav daudz jautājumu, un Tavs viedoklis palīdzēs uzlabot e-adreses lietojamību.

 

Ja vēlaties izveidot e-adresi, spiediet pogu "Doties uz pieteikuma formu".