E-pakalpojumu saites

Kas ir e-adrese?

E-adrese ir rīks, ar kuru drošā veidā var sazināties iedzīvotāji un uzņēmumi ar valsts un pašvaldību iestādēm. Ja aktivizēsiet savu e-adresi, jūs tajā saņemsiet visas tās ziņas no valsts un pašvaldību iestādēm, kuras agrāk jums tika sūtītas pa pastu uz jūsu deklarēto adresi. Saņemot ziņas elektroniski, varēsiet tām piekļūt portālā Latvija.lv no jebkuras vietas pasaulē, kur ir internets.

 

Kā var sākt lietot e-adresi (kā IZVEIDOT)?

Lai sāktu lietot (izveidotu) e-adresi, jums ir jāpiesakās tās izveidei izmantojot tam paredzētu speciālu formu. Saiti uz formu atradīsiet šīs lapas beigās (spiediet: "Doties uz pieteikuma formu"). Ekrānā parādīsies vienotās pieteikšanās logs, jo, lai izveidotu e-adresi, jums būs nepieciešams apliecināt savu identitāti ar vienu no šiem līdzekļiem: eID karti, eParaksts vai eParaksts mobile. Tālāk jāseko dažiem vienkāršiem soļiem, kuri tiks aprakstīti uz ekrāna, un e-adrese būs izveidota.

 

Kā es varu piekļūt e-adreses pastkastītei?

Iedzīvotāji un uzņēmēji var piekļūt savai e-adreses pastkastītei, autentificējoties portālā Latvija.lv. E-adreses gadījumā, lai apliecinātu savu identitāti, jums būs jāizmanto eID karte, eParaksts vai eParaksts Mobile (mobilā tālruņa lietotne, kas atļaus identificēties bez eID kartes, bet tikpat droši). Tad, lietojot saiti "Mana darba vieta", nonāksiet tieši e-adreses pastkastītē.

 

Vai varu e-adresei piekļūt arī ar savas bankas autentifikāciju?

Ar bankas autentifikāciju piekļūt e-adresei nevar, jo pagaidām neviena banka nav izgājusi likumā noteikto drošības sertifikāciju. Taču tikpat ērti, kā ar bankas autentifikāciju (izmantojot savu viedtālruni), jūs varat pieslēgties e-adresei izmantojot eParaksts mobile. Tā ir valsts uzturēta bezmaksas lietotne, kura ir brīvi pieejama katram. Savukārt, lai sāktu izmantot eParaksts mobile, apmeklējiet vietni www.eparaksts.lv un piesakieties šī pakalpojuma lietošanai. eParaksts mobile ir rīks, kurš, tāpat kā eID, ir valsts uzturēts un atbilst augstākajām drošības prasībām.

 

Vai varu piekļūt e-adresei arī no sava mobilā tālruņa?

Jā un šis ir tas gadījums, kad jums noteikti vajadzēs eParaksts mobile. Karšu lasītāju pie tālruņa pieslēgt nevarēs, tāpēc šajā gadījumā eID kartes izmantošana nebūs iespējama. Tad savā tālrunī atvērsiet Latvija.lv, bet autentifikācijai izvēlēsieties eParaksts mobile, kas ļaus apstiprināt jūsu identitāti izmantojot eParaksts mobile lietotni uz tā paša vien tālruņa. Par pieslēgšanos eParaksts mobile varat uzzināt www.eparaksts.lv

 

Kā es uzzināšu, ka pienākusi ziņa e-adresē?

Pēc e-adreses aktivizēšanas jums tiks piedāvāts norādīt e-pasta adresi, uz kuru varēsiet saņemt paziņojumus par katras jaunas ziņas saņemšanu e-adresē.

 

Vai e-adrese ir obligāta? 

Iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga. E-adresi var aktivizēt jebkurā laikā portālā Latvija.lv, taču jebkurā laikā to var arī deaktivizēt un tad atkal saņemt iestāžu vēstules savā deklarētajā adresē.

Uzņēmēji e-adresi var sākt lietot brīvprātīgi no brīža, kad tā pieejama, taču no 2020.gada sākuma, e-adreses lietošana uzņēmējiem būs obligāta. Turklāt no brīža, kad uzņēmējs e-adresi aktivizēs, to atslēgt vairs nevarēs.

 

Kam es varu sūtīt vēstules no savas e-adreses?

Katrs iedzīvotājs vai uzņēmējs no savas e-adreses varēs sūtīt vēstules valsts un pašvaldību iestādēm. Iedzīvotāji un uzņēmēji savā starpā viens otram e-adreses vēstules sūtīt nevarēs.

 

Kā es varu palīdzēt uzlabot e-adresi?

Ja Tu plāno pieteikties e-adresei vai Tu jau esi izveidojis e-adresi, tad, saņemot portāla latvija.lv “Mana darba vieta” -> “Sarakste” -> “Saņemtie” apsveikuma ziņojumu par e-adreses izveidi, pielikumā Tu redzēsi arī papildus informāciju, kurā būs saite uz aptaujas anketu. Lai izteiktu viedokli par e-adresi, vari aizpildīt šo anketu – tā ir anonīma un tajā nav daudz jautājumu, un Tavs viedoklis palīdzēs uzlabot e-adreses lietojamību.
Ja aizmirsi kādu ieteikumu iesniegt anketā vai neesi to pildījis, vari savus ieteikumus sūtīt arī uz e-pastu: portals@vraa.gov.lv. Speciālisti, kas atbild par e-adreses uzlabošanu, tos noteikti saņems un izvērtēs.

 

Ja vēlaties izveidot e-adresi, spiediet pogu "Doties uz pieteikuma formu".